InDU- inkluzivni proizvodi i metode
Autorice projekta InDU — inkluzivni proizvodi i metode: Irena Rački (URIHO), Sanja Bencetić (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek — Studij dizajna)
Godina 2023./2024.
InDU - inkluzivni proizvodi i metode je interdisciplinarni projekt inkluzivnog dizajna inovativnih proizvoda namijenjen širokoj potrošnji koji objedinjuju tradiciju i iskustvo proizvodnje i specifične ekspertize zaposlenika s invaliditetom ustanove URIHO, te znanstvenu i umjetničku istraživačku i kreativnu djelatnost Odsjeka Studija dizajna Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu.
Projekt se temelji na načelima i suvremenim inovacijama metodologije inkluzivnog dizajna. Osobe s invaliditetom s dizajnerima komuniciraju probleme funkcionalnosti proizvoda te na temelju njihovih iskustava, dizajneri kreiraju nova inovativna rješenja.
Kroz ovaj projekt će široko tržište dobiti kvalitetne proizvode, a kroz komunikaciju proizvoda upoznat će se s problemima i potencijalima inkluzivnosti. Studenti uključeni u projekt imaju priliku usvojiti metode inkluzivnog dizajna na teorijskoj i praktičnoj razini. Osobe s invaliditetom dobile su priliku afirmirati svoje sposobnosti.

Petodnevna radionica inkluzivnog dizajna na kojoj je sudjelovalo stotinjak sudionika bila je prva faza projekta InDU – Inkluzivni proizvodi i metode, održana od 23-27.10.2023. u ustanovi URIHO, s ciljem prevladavanja komunikacijskih barijera između osoba s invaliditetom i prosječnih osoba, odnosno uspostavljanja komunikacije među sudionicima projekta InDU, testiranja metoda i istraživanja stvarnih potreba i mogućnosti kroz zajednički rad. Najupečatljiviji rezultat zajedničkog rada je multifunkcionalna pregača koja se može koristiti samostalno ili kao dio profesionalne uniforme, a svojim oblikom je prilagodljiva različitim namjenama (nosiva je s dvije strane u dvije različite boje, s mogućnošću regulacije trake oko vrata i dužine pregače drukerima- čime dobivamo dodatni džep) te vizualni i zvučni identitet projekta.
Na radionici su uz nastavnike i studente Studija dizajna Arhitektonskog fakulteta i zaposlenike ustanove URIHO sudjelovali studenti i profesori Tekstilno - tehnološkog fakulteta i Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu te učenici i nastavnici COO Vinko Bek i COO Slava Raškaj.
Prvo predstavljanje projekta InDU, u obliku fotografija i pisanih zapisa održano je u Galeriji Studija dizajna, Frankopanska 12, u prosincu 2023. godine, na izložbi „Susreti-inkluzivni proizvodi i metode“. https://www.uriho.hr/vijesti/uriho-najnovije/inkluzivni-dizajn-izlozba-susreti-i-novi-pogled-na-dizajn-po-mjeri-svakog-covjeka

Nastavak suradnje URIHO-a i dizajnera rezultirala je inovativnim predmetima i prototipovima koji slave različitost.Četiri torbe ispunjavaju funkcionalne potrebe osoba s teškoćama i prosječnih osoba, dok estetikom ističu identitet, a ne invaliditet osobe. Svaki od proizvoda rezultat je inkluzivnog i participativnog procesa istraživanja i dizajna te sadrži inovativne funkcionalne elemente.
TORBA TROKUT omogućuje nošenje osobnih predmeta s velikom razinom prilagodbe za različite situacije i različite načine raspodjele težine i dostupnosti pretinaca. Može se nositi u obliku četverokuta ili se preklopiti po dijagonali čime dobiva oblik trokuta. Mobilnim ručkama s regulacijom omogućuje nošenje osobnih predmeta na različite načine: preko jednog ramena, kao ruksak i oko struka. Tri pretinca koja se kopčaju na zatvarač omogućuju praktične načine dostupnosti i zaštite predmeta, te različite načine raspodjele težine predmeta u odnosu na tijelo. Najveći pretinac u unutrašnjosti ima dodani manji džep sa zatvaračem. Širina i visina torbe je 40 cm.
TORBA PRSLUK omogućuje nošenje osobnih dokumenata i ostalih važnih osobnih predmeta u blizini tijela, sigurno i dostupno, istovremeno oslobađajući ruke za druge aktivnosti. S vanjske strane ima 1 manji džep za identifikacijske predmete i jedan veći, sa zatvaračem, za novčanik i manje predmete. S unutarnje strane ima 1 džep koji omogućuje taktilnu komunikaciju s predmetima u torbi, poput osjeta vibracije mobitela. Kopča se u struku pomoću trake s regulacijom.
KOMPLET TORBI 2u1 sastoji se od manje torbice za važne osobne predmete nosive uz tijelo i veće torbe za ostale predmete.

Veća torba ima mobilne ručke( 2 krače i 2 duže) s regulacijom i karabinerima te alkama bočno i na poleđini koje omogućuju postavljanje na bicikl ili kolica(invalidska ili dječja), nošenje u ruci kao aktovku, preko ramena ili na leđima kao ruksak.
U unutrašnjosti ima 2 velika pretinca sa zatvaračima za različite veličine predmeta, a unutar 1 pretinca nalazi se manji džepić za lakšu dostupnost manjim predmetima. Sa svake strane, zbog raspodjele težine, je ušivena guma, kao držač za bocu, kišobran i sl. S unutarnje strane poklopca nalazi se 1 džep sa zatvaračem. Kopčanje torbe je sa 2 skrivena magneta. Širina veće torbe je 40 cm, a visina 30 cm.
Torba 2u1 mini dizajnirana je i oblikovana poput velike torbe, s 1 kožnim remenom sa regulacijom za jednostavniji izgled ili srebrnim lancem za svečanije prigode. Kopča se magnetom, a u unutrašnjosti ima džepić sa zatvaračem za zaštitu vrjednijih predmeta. S velikom torbom 2u1 čini atraktivan set. Širina torbe je 25cm, a visina 20cm.
Pregača InDU prvi put je javnosti predstavljena na Sajmu GAST 2024., gdje je privukla velik interes posjetitelja. Proizvode InDU možete kupiti u URIHO-vim dućanima u Gajevoj i Držićevoj ulici te putem web shopa.https://shop.uriho.hr/kategorija-proizvoda/indu-inkluzivni-proizvodi/
Drugi dio suradnje URIHO-a i dizajnera na kojem su nastale multifunkcionalne torbe ušao je u finale ZAGREB DESIGN WEEK-a gdje je konkurirao za dobitnika ovogodišnje međunarodne nagrade za dizajn - ZGDW AWARD 2024.

ZGDW je događaj međunarodnog karaktera, održan od 25. do 29. rujna 2024. godine u studiju Jadran filma s temom Breaking the glass Ceiling, što u prijevodu znači razbijanje staklenog stropa. Odabirom ovog slogana organizator je želio poduprijeti različitost, jednakost te kreativnost u dizajnu, a ustanova URIHO sa svojim projektom InDU predstavlja upravo to. https://zagrebdesignweek.com/?post_type=stranica-a&p=127368
U galeriji Studija dizajna u Frankopanskoj ulici 12, od 25.-29.11.2025 održana je druga po redu izložba „Susreti- prvi inkluzivni proizvodi“ koja je bila koncipirana za gledanje s vanjske strane izloga galerije te je tako bila dostupna svakom zainteresiranom prolazniku i pokloniku hrvatskog dizajna, bez plaćanja ulaznice za posjetitelje.
https://www.studijdizajna.com/content/izlozba-indu-susreti-prvi-inkluzivni-proizvodi
InDU projekt ušao je i u finale IZLOŽBE HRVATSKOG DIZAJNA 2324 u kategoriji Koncept/inicijativa/kritički dizajn. Između rekordnog broja od 706 prijavljenih radova, selekcijska komisija odabrala je 346 dizajnerskih ostvarenja; 241 profesionalnih i 105 studentskih radova koji su se predstavili na Izložbi hrvatskog dizajna 2324 u Laubi-kući za ljude i umjetnost 10.siječnja 2025.
https://dizajn.hr/blog/odabrani-radovi-za-izlozbu-hrvatskog-dizajna-2324/

Izložba hrvatskog dizajna, u organizaciji Hrvatskog dizajnerskog društva, središnja je i najvažnija strukovna dizajnerska manifestacija u Hrvatskoj koja okuplja najkvalitetnije dizajnerske radove nastale tijekom dvogodišnjeg razdoblja u svim područjima dizajnerskog djelovanja, uključujući dizajn vizualnih komunikacija, oblikovanje knjiga i publikacija, industrijski dizajn, dizajn ambalaže, dizajn prostornih intervencija i sustava, dizajn interakcija i elektroničkih medija, kritički, odnosno konceptualni dizajn, tekstilni, modni i odjevni dizajn.
U ožujku 2025. InDU projekt- inkluzivni proizvodi i metode nominiran je za nagradu SozialMarie – društvena inovacija.
Od 401 prijavljenih radova iz 6 zemalja, nominirano je 34 projekata od kojih će 15 biti proglašeno i nagrađeno na svečanoj dodjeli nagrada, 1. svibnja 2025. u Theatre Muth u Beču.
Nominirani projekti simboliziraju inovativne ideje, snažnu predanost i hrabre vizije.
SozialMarie je nagrada za društvene inovacije kojom se svake godine odlikuje 15 izvanrednih projekata. Prvi je put dodijeljena 2005. godine, što je čini prvom nagradom za društvene inovacije u Europi.
Osim financijske podrške u ukupnoj vrijednosti od 55.000 eura SozialMarie ponajprije služi kao javna platforma društveno inovativnim projektima iz Srednje Europe.
Njegujući međunarodni karakter od samog početka SozialMarie uživa velik ugled u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Hrvatskoj i Sloveniji. Dodjeljuje ju Unruhe Privatstiftung tj. privatna zaklada Unruhe (‚Nemir‘) koju su 2000. g. utemeljili Wanda Moser-Heindl i Friedrich Moser.
Uz inovativnost rješenja kojima se doskače raznovrsnim problemima, kriterije za društvenu inovaciju ponajprije čine uspješno uključivanje različitih društvenih skupina, učinkovita provedba projekta te mogućnost prijenosa ostvarenih rješenja na druge sektore i regije. Vodeći se ovim kriterijima SozialMarie nagrađuje uspješno provedene projekte i znači vrhunsko priznanje za djelotvornu društvenu inovaciju. Cilj joj je unaprijediti širenje dobrih projektnih praksi i dati podstrek raspravi o značenju društvene inovacije.

AUTORI
Autorice projekta InDU — inkluzivni proizvodi i metode: Irena Rački(URIHO), Sanja Bencetić (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna )
Autorica torbe Trokut: Korana Mileusnić (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna)
Suradnici: Nataša Njegovanović (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Anica Korak (URIHO), Željko Vajdić (URIHO), Ana Papeš (URIHO)
Autorica torbe Prsluk: Ema Čimbur (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna)
Suradnici: Nataša Njegovanović (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Anica Korak (URIHO), Željko Vajdić (URIHO), Milka Friščić (URIHO), Ana Papeš (URIHO), Iva Šušak (URIHO), Jelena Opačak (URIHO)
Autorice torbi 2u1: Irena Rački (URIHO), Sanja Bencetić (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Anica Korak (URIHO)
Suradnici: Nataša Njegovanović (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Željko Vajdić (URIHO), Marija Lalić (URIHO)
Autorice pregače: Korana Mileusnić (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Hana Krajčević (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Marijana Brkić (URIHO)
Suradnice: Tina Marinović (URIHO), Marijana Čolja (URIHO)
Vizualni identitet
Izvorka Jurić (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Ema Božek (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Monika Markić (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Lucija Tadić (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Marin Tokić (Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet, Odsjek-Studij dizajna), Zlatko Slavulj (URIHO), Stjepan Hojsak (URIHO), Mirko Milak (COO Vinko Bek), Damir Fatušić (URIHO), Ornela Kumpes (URIHO), Marijana Matijević Škrnjug (URIHO), Mirko Milak (COO Vinko Bek), Mateo Milin (COO Vinko Bek), Marin Šutalo (COO Vinko Bek)