Velik interes za proizvode ustanove URIHO na Ilici Q’ART’
Kupnjom proizvoda čuvate radna mjesta osoba s invaliditetom u URIHO-u te podržavate hrvatsku proizvodnju i dizajn
U samom srcu Zagreba, na Ilici, ove nedjelje, 22. rujna 2024., popratili smo ovogodišnje šesto izdanje kulturnog događanja – manifestacije ‘Projekta Ilica: Q’ART’ u organizaciji ‘Imagination – udruge za umjetnost, kreativnost i društveni razvoj’ s početkom u 9,30 sati pa sve do popodnevnih sati – do 15,30 sati, koje nas je kao i do sada oduševilo bogatim programom, a posebno različitim biljkama, kasnoljetnim cvijećem, hranom, maštovitim kreacijama, modom, likovnim kreacijama i glazbom.
Festival ‘Ilica: Q’ART’ raznim aktivnostima – uključujući izložbe na otvorenom, žive performanse, glazbene nastupe, različite radionice – već osmu godinu zaredom slavi kulturu, kreativnost, održivost i raznolikost umjetnosti pa su posjetitelji svih uzrasta imali jedinstvenu mogućnost jednodnevnog uživanja kao ljubitelji kulture i umjetnosti, i to uz sajam antikviteta i knjiga na Britancu – poznatom kao Ilički ili Mali plac, koji je također vrvio ljubiteljima starina.
Sunčano vrijeme izmamilo je posjetitelje svih uzrasta i ovaj puta, tako da je sve vrvjelo od mnoštva, u ugodnom i opuštenom raspoloženju.
Tijekom našeg obilaska svih štandova, moramo istaknuti i ovaj puta onaj od Ustanove za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom – URIHO, najveće zaštitne radionice na području Republike Hrvatske, gdje se prezentirao njihov brend ‘Purger i Purgerica’ s autohtonim zagrebačkim motivima.
Inače, već smo prethodno istaknuli da su Purger i Purgerica nadimci koji se koriste za stanovnike čiji su preci nekoliko generacija unatrag rođeni u Zagrebu te predstavljaju ponos istih. Stilizirani motivi aplicirani su na majice, pregače, magnete, keramičke predmete i kišobrane. Poznat je također URIHO-v suvenirski program dizajniran brajicom i vođen idejom da ga mogu pročitati slijepe i slabovidne osobe. Svako slovo abecede, pravopisni znakovi, brojevi i ostala pravila pisanja i čitanja u Brailleevom pismu osmišljeni su sistemom od šest točaka klasificiranih brojevima od 1 do 6 te organiziranih u dva stupca po tri točke koje su ispupčene.
Važno je naglasiti da sve proizvode Ustanove URIHO izrađuju osobe s invaliditetom – što im daje dodatnu vrijednost, a dugogodišnja posvećenost kvaliteti i ekološkoj prihvatljivosti zasigurno doprinosi dugoročnom održivom poslovanju najstarije zaštitne radionice u Republici Hrvatskoj.
Kupnjom proizvoda čuvaju se radna mjesta osoba s invaliditetom unutar Ustanove URIHO, koji čine 58 posto od ukupno 500 zaposlenih, te se podupire 100 posto hrvatska proizvodnja i dizajn.
I ovaj puta posjetitelji su podržali štand kupnjom različitih proizvoda, tako da je kroz cijelo vrijeme bila gužva. Svi oni koji nisu uspjeli doći, moći će potražiti proizvode osim u Gajevoj 4 i u Držićevoj 1 – gdje su Tvornički dućan te Trgovina suvenira i keramike, kao i u Derenčinovoj 25 – u Trgovini radno zaštitne odjeće i obuće. U bogatom programu moći će pronaći praktičnu taškicu za plac ili luksuznu modnu torbu za večernji izlazak, poklone za svoje najmilije, unikatnu keramiku, majice i torbe na brajici, s aplikacijom Purgera ili Purgerice.
Zbog održavanja manifestacije ‘Ilica: Q’ART’, na snazi je bila zabrana prometa u zoni manifestacije od 7,30 do 16,30 sati na području Ilice od Frankopanske do Krajiške ulice, a obilazni pravci za vrijeme zabrane bili su: Ilica – Frankopanska; Dalmatinska – Frankopanska; Deželićeva – Medulićeva; Pantovčak – Britanski trg. Napomenimo da se i ove godine manifestacija ‘Projekt Ilica: Q’Art’ održala u okviru Europskog tjedna mobilnosti, koji je trajao od 16. do 22. rujna 2024., u organizaciji Europske komisije, sa ciljem da se potakne javna svijest o potrebi akcije protiv zagađenja uzrokovanog povećanjem motoriziranog prometa u urbanim sredinama, a time i poboljša kvaliteta života građana. Svake godine ta manifestacija ima fokus na određenu temu – povezanu s održivom mobilnošću, tako da je ovogodišnja tema pod nazivom ‘Krećimo se kvalitetnije – štedimo energiju’. Posjetili smo i Gornji grad, gdje smo naišli na nekoliko grupa stranih posjetitelja, ali ulice su bile prazne pa je to bila prilika za fotografiranje različitih znamenitosti.
Kako je ranije već najavljeno, festival – akcija ‘Projekt Ilica: Q’ART’ ove godine svaki od osam festivala posvećuje jednom od odabranih ciljeva Održivog razvoja koje je definirao UNESCO, a podržavajući njihove aktivnosti podržavaju se napori organizatora da afirmiraju i artikuliraju važnost svakog od ciljeva i da ih u suradnji sa svojim partnerima provedu kroz aktivnosti predviđene za svaki festival – akciju.
Umjetnički participativni projekti poput ‘Projekta Ilica: Q’ART’ ključni su za dostojanstvo i duh građana i grada, života koji pobjeđuje strah, paniku i osjećanje napuštenosti, tako da je poslana poruka preko plakata po različitim zgradama: »Mi građani smo prošlost, sadašnjost i održiva budućnost Zagreba! MI GRAĐANI SMO GRAD!«
Ovo šesto izdanje festivala održano je nanovo na Ilici, koja je ponovno postala pozornica na otvorenom, u nedjelju 22. rujna na temu ‘Odgovorna potrošnja i proizvodnja’ – Osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje, i to kroz kreativne izričaje i održive koncepte.
»Održiva proizvodnja i potrošnja obuhvaćaju racionalno korištenje resursa, energetsku učinkovitost, održivu infrastrukturu i upravljanje otpadom za smanjenje budućih troškova. Cilj je raditi manje, ali bolje, te poboljšati kvalitetu života. Suradnja u lancu opskrbe, od proizvođača do potrošača, ključna je. To zahtijeva angažiranje potrošača kroz podizanje svijesti i obrazovanje. Podciljevi uključuju održivo upravljanje resursima do 2030., smanjenje bacanja hrane, održivo gospodarenje otpadom, smanjenje ispuštanja u zrak, vodu i tlo te povećanje recikliranja i ponovne upotrebe«, pojašnjeno je od strane organizatora.
Glazbeni dio programa započeo je u 10,45 sati s Jerko Jurin Triom na adresi Ilica 49, potom se nastavio u 11,00 sati s nastupom Rooftop Trija na Ilici 130, u podne na Ilici 85 nastupio je Tomi Novak Solar Ship, dok je Ivana Galić SoulBEAT svojim zvukom ispunila Britanski trg u 13,00 sati.
Modna revija održala se točno u podne na Britanskom trgu. Svoje radove predstavila je Humana Nova sa svojim upcycle konceptima nosive odjeće i modnih dodataka, La Bestia koja je predstavila jesensku kolekciju te Zeleni Balon i članovi ULUPUH-a. Na Art punktu u Ilici 85 predstavili su se mladi umjetnici Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu i dizajneri s Tekstilno-tehnološkog fakulteta, dajući priliku posjetiteljima da upoznaju talente nove generacije. Istaknuto je da ovaj segment festivala ističe važnost podrške mladim kreativcima i njihovom doprinosu lokalnoj umjetničkoj sceni.
U mnoštvu domaćih i ručno izrađenih proizvoda, prekrasnih suvenira, različitih brendova, ukrasa, biljaka, nakita, igračaka, za najmlađe je pripremljen bogat dječji program dječjih radionica, koje su trajale od 10,30 do 14,30 sati. Posebna atrakcija bila je Zero Waste Food radionica sa chefom Mariom Mandarićem u suradnji sa Centrom za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj Zagreb na adresi Ilica 83, koja je trajati od 10,00 do 15,30 sati. Djeci je omogućeno razvijanje kreativnosti i kroz likovne radionice Hrvatskog udruženja za ravnopravno roditeljstvo na Ilici 97 i Art of Fun radionicu na Ilici 122, koje su također trajale od 10,00 do 15,30 sati. Na Ilici 101 od 10,00 do 14,00 sati održala se kiparska radionica pod vodstvom Sanje Fališevac. Vatrogasci DVD Kustošija organizirali su radionicu iznenađenja na Ilici 109 od 10,30 do 15,30 sati, a Crveni križ je svoje aktivnosti predstavio na Ilici 111 od 10,30 do 16,00 sati.
Gastronomska ponuda lokalnih restorana i obrta, uz egzotično voće i povrće najpoznatijih proizvođača Martine i Ivana Šuloga, vlasnika poduzeća Šulog d.o.o. iz Donje Bistre, upotpunila je festivalski ugođaj, pružajući posjetiteljima mogućnost da kušaju raznovrsne specijalitete te uživaju u okusima i mirisima Zagreba i okolice.
Ova manifestacija zasigurno je dobro došla i vlasnicima ljubimaca, budući ih je bilo na svakom koraku.
Sve u svemu, bilo ju je vrijedno posjetiti, zato što je svatko mogao pronaći nešto za sebe.