Jednu od prvih knjiga o emocionalnoj inteligenciji objavio je 1995. godine Daniel Goleman i dugo je nosila primat najprodavanije knjige u SAD-u. Ništa čudno, jer bio je to po mnogima spoj dva naizgled dijametralno suprotna pojma: emocija i inteligencije
Prelistavam ovih dana stare brojeve ‘Alana Forda’ i za oko mi zapne razgovor Broja 1 s članovima Grupe TNT.
‘U životu postoje dvije riječi koje će vam otvoriti mnoga vrata.’
‘A koje su to riječi?’
‘Vuci i guraj.’
‘Prazne puške dvoje se boje’, običavala mi je reći draga mi Marija na mom davnom ulasku u radno zanesene dane. Moram priznati da važnost ovih riječi nisam u početku baš sasvim razumijevala, ali kako su dani, a pogotovo godine odmicale, njihova mi je dalekovidnost bivala sve jasnija, a i primjena sve češća.
U neka kasnija vremena, dočekujući mlade suradnice i suradnike na njihovom ulasku u radni zoo-park, savjetovala sam im: ‘Ne kucajte na otvorena vrata i ne odgovarajte na nepostavljena pitanja’. Neki su me i poslušali…
Jednu od prvih knjiga o takozvanoj emocionalnoj inteligenciji objavio je 1995. godine Daniel Goleman. Dugo vremena ova je knjiga nosila primat najprodavanije knjige u SAD-u. Ništa čudno, jer bio je to, u to vrijeme, po mnogima spoj dva naizgled dijametralno suprotna pojma: emocija i inteligencije. Inteligencija pa k tome i emocionalna (da ne kažemo ‘i osjećajna’) – zvuči dobro i skriva puno naizgled nespojivih, a potencijalnih mogućnosti.
Od tada pa sve do danas ovo područje psihologije u stalnom je fokusu, kako uporabnom, tako, nažalost, i zlouporabnom. Prema Golemanu, emocionalna inteligencija uključuje: sposobnost motivirati sebe u stanju frustracije, kontrolirati vlastita raspoloženja, porive i ponašanja, biti u mogućnosti spriječiti utjecaj različitih emocija na naše misaone funkcije te osloboditi potencijale za empatiju i nadanje. ‘Svatko se može naljutiti – to je lako. Ali naljutiti se na pravu osobu, u pravi trenutak, s mjerom, zbog ispravnog razloga i na ispravan način – to nije lako,’ Aristotelove su davne riječi.
Emocionalna je inteligencija tako povezana sa životnim zadovoljstvom, težnjom za ostvarenjem smislenog života, onom znanom nam očaravajućom obuzetosti (flowom), empatijom i životnom nadom.
Potaknula je ona i brojne programe za učenje i razvijanje emocionalnih kompetencija s ciljem jačanja sposobnosti rješavanja problema, kao i donošenja odluka, poboljšanja komunikacijskih vještina, povećanja produktivnosti pojedinca, kako u osobnom životu, tako i na poslu, prepoznavanja vlastitih i tuđih emocija te kontroliranja osobnih, očuvanja mentalnog zdravlja jačanjem otpornosti na negativne utjecaje iz okoline…
Važno je to u ovom vremenu foliranata promjenjivih kameleonskih boja za koje stihovi pjesme Arsena Dedića kažu:
‘Foliranti su prevarili vrijeme I izmiču mu oduvijek, stalno. Oni su našli neko svoje Može se reći idealno…’
I zato ‘s folirantima folirantski’, poručuje nam mudra narodna poslovica kojih se niti ova naša inteligencija, emocionalno obojana, ne bi posramila.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.